Lubię pisać...

Mój blog ma już prawie rok!

admin 24.09.2020

Jak działa Bitcoin?

Polecane: Blog o chiptuningu samochodowym

Każda cyfrowa moneta jest połączona w systemie z kluczem publicznym ECDSA (kryptografia krzywych eliptycznych). Kiedy ktoś przesyła nasz klucz prywatny na adres innego użytkownika, tworzona jest transakcja, w której klucz publiczny nowego właściciela jest powiązany z określoną ilością bitcoinów. Następnie transakcja jest podpisywana kluczem prywatnym. Więc jeśli ktoś oszukuje i wyśle ​​nasze bitcoiny na zły adres, nie jest możliwe wycofanie bitcoinów bez ujawnienia klucza prywatnego.

Jak Bitcoin działa na blockchainie?

Blockchain Bitcoin jest siecią p2p, więc składa się z węzłów - czyli komputerów z tradycyjnym klientem bitcoin. Węzły te łączą się z innymi węzłami w sieci rozproszonej przez Internet. Co się dzieje, gdy do sieci dołącza nowy węzeł, i. mi. ktoś instaluje nowy portfel bitcoin lub restartuje stary.

Najpierw pobiera łańcuch bloków od swoich rówieśników (węzłów, z którymi się łączył). W przypadku nowego klienta pobierze tylko te bloki, które zostały utworzone, gdy portfel był nieaktywny. Każdy blok składa się z nagłówka, który pozwala go odróżnić od innych bloków oraz zawiera listę transakcji wykonanych przez użytkowników w określonym czasie. Po drugie, synchronizuje informacje o czasie, które są później używane do podpisywania bloków znacznikami czasu. Są to rekordy zawierające czas uniksowy, co dodatkowo utrudnia manipulowanie łańcuchem bloków i zwiększa jego bezpieczeństwo.

W łańcuchu bloków jest znacznie więcej bloków, ale na razie to właśnie one tworzą łańcuch bloków. Możesz sprawdzić aktualny rozmiar łańcucha bloków, uruchamiając następujące polecenie:

  • Bitcoin core -wallet
  • Wybrane źródła b-pieniędzy

Do tej pory przyjrzeliśmy się samemu blockchainowi. Po co patrzeć na łańcuch bloków, skoro mamy już wszystkie niezbędne informacje?

Sam blockchain zapewnia nam wiele zalet. Możemy natychmiast wysłać bitcoiny na dowolny adres na świecie za pomocą telefonu komórkowego i nie ma prowizji za przelew. Transfer odbywa się bez wiedzy odbiorcy, który musi ujawnić agentowi transferowemu swój klucz prywatny. Cała transakcja jest zapisywana w księdze, którą należy uzgodnić z innymi zapisami prowadzonymi przez system. Istnieją nawet systemy automatycznego korygowania błędów w danych szeregów czasowych. Jest to podstawowe narzędzie do księgowości i jest używane przez system bitcoin w połączeniu z innymi systemami informatycznymi.

Sam łańcuch bloków jest tworzony w następujący sposób: blok „n” wskazuje na blok „n-1”, włączając funkcję skrótu zawartości bloku „n-1”. Blok zawiera funkcję skrótu bloku „n-2”, więc skrót ostatniego bloku w łańcuchu jest zależny od wartości skrótu każdego poprzedniego bloku w łańcuchu. Możesz opisać skrót dla bloku nr 5 jako funkcję:

hash (blok4 + hash (blok3 + hash (blok2 + hash.))).

Mechanizm ten powoduje, że jeśli dwa węzły zaakceptują wskazany hash bloku w łańcuchu, jednocześnie zgadzają się na wszystkie pozostałe bloki. Dzięki tej właściwości niemożliwe jest sfałszowanie pojedynczego bloku, ponieważ unieważniłoby to wszystkie poprzednie bloki.

Tagi: bitcoin, podstawy kryptowalut,